Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Uroczystość poświęcenia chorągwi kościelnej

8 września 2018 roku w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Zalasiu podczas nabożeństwa uroczyście wyświęcono nową chorągiew kościelną przedstawiającą postać św. Izydora – patrona wsi i rolników. Na specjalne zaproszeni mieszkańców w oprawie muzycznej Mszy Świętej udział wzięła widowiskowa orkiestra pod batutą Pawła Podeszwika z Kolna.

Chorągiew towarzyszy nam od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów znak ten identyfikował i jednoczył oddziały zbrojne, grupy narodowościowe lub społeczne. Bez względu na to, czy dana chorągiew funkcjonuje jako sztandar, bandera czy proporzec, zawsze jest elementem łączącym daną społeczność. Symbolika ta jest chyba najmocniej zakorzeniona i pieczołowicie kultywowana w wojsku, gdzie pozornie nie mający żadnej wartości bojowej, ani nie zawierający jakiejkolwiek tajemnicy kawałek materiału zwany sztandarem, chroniony jest na równi z najtajniejszymi dokumentami oraz nowoczesną technologią. Utrata sztandaru przez jednostkę wojskową skutkuje jej rozwiązaniem.

 Mieszkańcy Klenkoru i Wyżegi wspólnie zdecydowali o potrzebie posiadania chorągwi, obierając jednocześnie za patrona św. Izydora (patrona wsi i rolników), którego wizerunek zalazł się na tle nowego znaku. Mamy nadzieję, że to nasze wspólne dzieło, tak jak sztandar wojskowy, zdołamy otaczać szczególną troską, a zjednoczona pod tym szyldem wieś pokona wszelkie trudności i przeciwności losu przez kolejne dziesięciolecia.

 

Autor: Mieszkańcy Klenkoru i Wyżegi