Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

INFORMACJA

Wójt Gminy Łyse informuje opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:  

  1. dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  1. orzeczenie o  znacznym stopniu niepełnosprawności,
  2. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.)

o możliwości uzyskania w 2024 roku doraźnej, czasowej pomocy w formie usług „opieki wytchnieniowej” polegającej na  zapewnieniu czasowego zastępstwa w sprawowaniu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodziny lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Gmina może pozyskać środki  na ten cel z Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, na który  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej  właśnie ogłosiło nabór wniosków.

Chętnych do skorzystania z pomocy, opiekunów osób z niepełnosprawnościami zapraszamy do kontaktu z  Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łysych pok. nr 15 (tel. kontaktowy 29 77 25 475) do dnia 13.11.2023r.  Prosimy o zabranie ze sobą  aktualnego orzeczenia osoby z niepełnosprawnością nad którą sprawowana jest bezpośrednia opieka.

Serdecznie zapraszamy

Wójt Gminy Łyse

Grzegorz Fabiszewski