Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

III KURPIOWSKIE GRZYBOBRANIE

W sobotę 30 września 2023 r. w miejscowości Zalas odbyło się Grzybobranie Kurpiowskie. To już III edycja imprezy, do której w szranki stanęło 10 drużyn oraz 7 grzybiarzy (w tym goście z Krakowa i Litwy). Po godzinie 10 uczestnicy wydarzenia wyruszyli w las. Stało przed nimi nie lada wyzwanie, ze względu na stosunkowo niskie opady deszczu utrudniające wzrost grzybów. Mimo niedogodności zawodnicy wrócili w dobrych humorach, w koszach zaś mogliśmy znaleźć podgrzybki, prośnianki, maślaki, betki, rydze, smardze oraz kilka okazów szmaciaka gałęzistego.

Wyniki:
Kategoria Uczestnik Indywidualny:
I miejsce - Dorota Bałdyga (1,434 kg),
II miejsce - Weronika Trzcińska (1,008 kg),
III  miejsce - Renata Pardo (0,684 kg).

Kategoria Drużyny:
I miejsce - Rydze (1,832 kg),
II miejsce - KGW Pupkowizna (1,666 kg),
III miejsce - Maślaczki (1,208 kg).

Nagrodę specjalną Wójta Gminy Łyse za znalezienie największego grzyba zdobyła Monika Prusinowska.

Organizatorzy tegorocznej imprezy, tj. Wójt Gminy Łyse, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Myszyniec, KGW Zalas oraz KGW Pupkowizna zapewnili wiele bezpłatnych atrakcji, m. in. degustację wyrobów Kół Gospodyń Wiejskich, kiełbaski z grilla, pieczonki przy ognisku, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, występy kurpiowskich artystów. Uroczystość poprowadziła Pani Irena Górska.

Swoje umiejętności zaprezentowali:

  • uczennice Szkoły Podstawowej w Zalasiu,
  • Zespół "Puszcza Zielona",
  • KGW Zalas i Pupkowizna,
  • KGW Baba, Lipniki, Serafin i Tartak,
  • Waldek Chorążewicz.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę partnerów III Kurpiowskiego Grzybobrania: ZPM JBB w Łysych, Piekarni Łyse, Powiatu Ostrołęckiego, a także Tygodnika Ostrołęckiego (partnera medialnego).