Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

FESTYN RODZINNY W ŁYSYCH

Miesiąc lipiec w naszej gminie rozpoczął się z przytupem. W niedzielę, 2 lipca 2023 r., w miejscowości Łyse było smacznie i gwarno. Wszystko to za sprawą „Bitwy Regionów”, która odbyła się podczas Pikniku Rodzinnego „Nasz Wspólny Czas”, przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski, witając zgromadzonych staropolskim zwyczajem: „Gość w dom, Bóg w dom”. Na wstępie Wójt podkreślił, że łączy nas przynależność regionalna – jesteśmy mieszkańcami Mazowsza, krainy leżącej w samym sercu Polski, a dzisiejsze spotkanie to okazja do bliższego poznania regionalnej kultury mazowieckiej w jej różnych odcieniach. Wykazał również zaciekawienie rezultatem dzisiejszych zmagań, ponieważ przed uczestnikami stało niełatwe zadanie przygotowania potrawy z zachowaniem tradycji, przy wykorzystaniu niewielu niewyszukanych produktów, która zachwyci współczesnego konsumenta.

Do boju o najsmaczniejszą potrawę przystąpiło 20 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu ostrołęckiego. Wszystkie dania przygotowano z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Oprócz potraw biorących udział w konkursie na stoiskach można było skosztować również innych rarytasów.

Jury z panią Laurą Bziukiewicz na czele przyznało nagrody 4-em zespołom:

  • 1-szwe miejsce zdobyło KGW Żebry-Wierzchlas (gm. Olszewo-Borki) za gołąbki karkówkowe z młodymi byczkami (nagroda 2000 zł),
  • 2-ga nagroda trafiła do KGW "Koło na wesoło" w Golance (gm. Kadzidło) za kurpiowski specjał (nagroda 1500 zł),
  • 3-cie miejsce powędrowało do KGW "Glebozionki" w Glebie (gm. Kadzidło) za zupę gulaszową z dziczyzny (nagroda w wysokości 1000 zł).

Wyróżnienie przyznano KGW w Ziomku (gm. Baranowo) - za barszcz na zakwasie z kapusty kiszonej.

Wiodącym założeniem „Pikniku z Produktem Polskim”, w ramach którego przeprowadzono „Bitwę Regionów”, była promocja produktów rolnych i żywnościowych. Jako główny organizator imprezy wystąpił Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a jego współorganizatorami byli: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Gmina Łyse, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ponadto wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa.

Równolegle trwał Festyn Rodzinny „Nasz Wspólny Czas”, podczas którego oprócz walorów smakowych zadbano również o oprawę muzyczno-rozrywkową. Spośród grup folklorystycznych swoje umiejętności zaprezentował lokalny Zespół „Puszcza Zielona” przy akompaniamencie Radosława Ropiaka i Sebastiana Zapadki oraz Kapela Ludowa „Mazowszanie” z Radzymina. Na scenie nie mogło zabraknąć również naszej grupy najmłodszych tańcerzy występujących pn. „Just Dance Kids”. Do wspólnej zabawy tanecznej porwała nas Mili Morena wraz z zespołem TropiCuba. Swoim wykonaniem czas umilili nam również Angelika Szablak, Gabrysia Calik oraz Waldek Chorążewicz. Kulminacyjnym punktem wieczoru był występ zespołu „After Party”, który zgromadził pod sceną liczne grono fanów. Na uczestników imprezy czekał również występ grupy artystycznej „Wiedźmuchy” z Olsztyna, po którym do wspólnej zabawy przy muzyce zaprosił nas dj. Grzesiek.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Sołectwa Łyse oraz przedsiębiorstw wspierających imprezę – Zakładu Przetwórstwa Mięsnego JBB Łyse oraz Piekarni Serafin. W akcję zaangażowali się również policjanci z Ostrołęki oraz OSP Łyse.