Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Producenci rolni, których uprawy zostały dotknięte suszą mogą składać wnioski o oszacowanie szkód do Urzędu Gminy Łyse

Wójt Gminy Łyse, w związku komunikatem Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dotyczącym stanu zagrożenia suszą rolniczą na terenie Gminy Łyse, informuje, że producenci rolni, których uprawy zostały dotknięte suszą mogą składać wnioski o oszacowanie szkód do Urzędu Gminy Łyse.

W serwisie internetowym monitoringu suszy rolniczej prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (http://www.susza.iung.pulawy.pl/), ukazał się raport nr 08 potwierdzający wystąpienie na terenie Gminy Łyse zagrożenia suszą w następujących uprawach rolnych:
• kukurydza na ziarno
• kukurydza na kiszonkę
• krzewy owocowe
• rośliny strączkowe.

Raport ten daje podstawę do rozpoczęcia procedury oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych tym niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym przez Komisję powołaną przez Wojewodę Mazowieckiego.

Wnioski o oszacowanie szkód będą przyjmowane od dnia 07 sierpnia 2019 r. do dnia  23 sierpnia 2019 r.  pokój nr 106 i  107 tak, aby umożliwić komisji oszacowanie strat jeszcze przed zbiorem upraw.

Jednocześnie informujemy, że składane wnioski muszą być zgodne z wnioskiem o przyznanie płatności obszarowych na bieżący rok.

Do wniosku producent rolny zobowiązany jest dołączyć następujące dokumenty:
1. Wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok,
2. Kopia zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) / księga stada / paszporty.

Powołana przez Wojewodę terenowa komisja do spraw oszacowania szkód będzie dokonywała szacowania strat w następujących uprawach rolnych: kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, krzewy owocowe, rośliny strączkowe. Do dnia lustracji nie należy dokonywać zbioru uprawy ani też jej likwidacji. Do szacowania szkody uwzględniania jest całość produkcji rolnej, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej, w gospodarstwie rolnym.