Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Zabytkowy kościół w Zalasiu z nowym dachem

Renowacja dachu kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Zalasiu dobiegła końca. W dniu 11 lipca 2024 r. nastąpił odbiór inwestycji, która obejmowała wymianę pokrycia dachowego w oparciu o pierwotnie montowaną dachówkę ceramiczną, częściową wymianę więźby dachowej kościoła wraz z nowym orynnowaniem i niezbędnymi obróbkami blacharskimi oraz wykonanie instalacji odgromowej. Zadanie uzyskało dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 882 000 zł, całość kosztów zadania opiewała na kwotę 899 589,22 zł. Renowację dachu wykonało PHU Andrzej Borkowski z Ostrołęki.

Historia Parafii w Zalasiu rozpoczęła się w 1900 roku, w którym to parafianie wybudowali małą drewnianą kapliczkę. Po siedmiu latach obok kapliczki rozpoczęto budowę kościoła murowanego. Uroczyste położenie kamienia węgielnego pod przyszłą świątynię miało miejsce w dniu 8 września roku następnego. Poświęcenia budynku w dniu 16 listopada 1913 roku dokonał dziekan kolneński Wincenty Kuderkiewicz. Konsekracja ołtarza i kościoła pw. św. Stanisława Kostki odbyła się 28 maja 1914 roku z rąk biskupa Juliana Nowowiejskiego.

W roku 1914 ówczesny proboszcz Teodor Babich opisywał świątynie następującymi słowami: „Kościół był z cegły na cokole z kamienia obrobionego, o jednej nawie, długi 36 m, szeroki 11 m, wysoki do sklepienia 15 m, mógł pomieścić 1800 wiernych. Prezbiterium miało kształt półokrągły z ołtarzem wielkim zwróconym na wschód i było niższe od głównego korpusu kościoła oraz pokryte osobnym dachem krytym dachówką. W ołtarzu głównym pod wezwaniem św. Stanisława Kostki znajdował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej a nad nim obraz św. Stanisława Kostki, ale tylko tymczasowo […] na ścianach znajdowały się stacje drogi krzyżowej sprawione w 1913 roku.” (źródło: Dzieje Parafii Zalas, ks. Witold Jemielity).