Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W przeddzień święta (ustanowionego w 2011 r.)  starsi uczniowie z nauczycielami ze szkoły w Warmiaku udali się do wsi Dudy Puszczańskie, aby przy symbolicznym obelisku oddać hołd zmarłym oraz przypomnieć niełatwe i zarazem tragiczne czasy lat powojennych na Kurpiowszczyźnie - i nie tylko.

1 marca 2023r. swoją pamięć o tragicznych losach Żołnierzy Wyklętych podkreślił również Wójt Gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski, udając się  wraz z delegacją z Urzędu Gminy do symbolicznego miejsca pamięci.

Obelisk został ufundowany w roku 2012 przez posła na sejm RP Arkadiusza Czartoryskiego, senatora Roberta Mamątowa oraz Sylwestra Kamińskiego. Pomnik został dedykowany żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy polegli 11 listopada 1953 r. podczas ostatniej bitwy antykomunistycznej partyzantki na Mazowszu. Zginęli wtedy: Aleksander Góralczyk "Topór", Stanisław Grajek "Mazur" i Władysław Sadłowski "Twardy". Obelisk jest symboliczną mogiłą, gdyż miejsce ich pochówku nie jest znane.
 
W broszurce wydanej przez wyd. "Arystoteles" wymienionych jest 5 punktów pokazującymi w czym dzisiaj przejawia się lokalny patriotyzm. Oto one:
"1. Znana jest tobie historia miejsca, w którym żyjesz.
 2. Przyszłość Małej Ojczyzny nie jest ci obojętna.
 3. Chętnie angażujesz się w różne lokalne inicjatywy.
 4. Podejmujesz samodzielnie i świadomie działania na rzecz miejsca zamieszkania.
 5. Poczucie, że miejsce , w którym przebywasz to twój kawałek ziemi." 
   Mamy nadzieję, że malutka część tych zobowiązań dzisiaj została zrealizowana.
                                                      Jerzy Waszkiewicz
Agnieszka Poławska