Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Nowy ład w gospodarce wodno-kanalizacyjnej Gminy Łyse

Inwestycja jest planowaną kontynuacją zadań rozpoczętych dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych, zmierzającą do likwidacji wykluczenia cywilizacyjnego w zakresie dostępu do zbiorczej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W ramach jej realizacji Gmina Łyse:

  • Wybuduje sieć wodociągową na terenie 10 miejscowości – Szafranki, Baba, Lipniki, Łyse, Dęby, Zalas, Klenkor, Wyżega, Piątkowizna, Łączki o łącznej długości aż 61,7 km!!!
  • Wykona modernizację oczyszczalni w Łysych umożliwiającą prawie dwukrotne zwiększenie jej maksymalnej wydajności.
  • Zakupi pojazd asenizacyjny do odbioru nieczystości ze zbiorników bezodpływowych, udrażniania i konserwacji sieci kanalizacyjnych oraz innych celów gospodarczych.
  • Wdroży system elektronicznego nadzoru w gospodarce wodno-ściekowej, w tym wymieni wszystkie wodomierze, które nie mają obecnie możliwości zdalnego odczytu (700 szt.)
  • Na powstałych obiektach zamontuje odnawialne źródła energii, a Gminna Jednostka Usług Komunalnych w Łysych wyposażona zostanie w nowoczesne pojazdy i sprzęt techniczny.

Łączna wartość inwestycji przekracza 19,5 mln zł. Gmina Łyse otrzymała 10,8 mln zł rządowego dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” oraz 2,5 mln zł z rezerwy subwencji w ramach Programu "Polski Ład", a także 3,7 mln zł z innych zewnętrznych źródeł. Jest to najwyższa kwota spośród gmin powiatu ostrołęckiego. Jesteśmy też prawdopodobnie pierwszą gminą z powiatu, która otrzymała już promesę inwestycyjną oraz zawarła umowę realizacyjną z wykonawcą zadania. W ogłoszonym postepowaniu przetargowym najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Sanprod Sp. z o.o. z Ostrołęki. W dniu 27 kwietnia 2022 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą zadania. Opisywana inwestycja, jest największym zadaniem inwestycyjnym w historii Gminy Łyse. Uzyskane ze środków zewnętrznych dofinansowanie, jest również najwyższym w historii naszej małej ojczyzny.

Jestem niezwykle szczęśliwy i dumny, że dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym na tę inwestycję uda się realizować kolejne ważne potrzeby mieszkańców Gminy Łyse. Liczę jednak, że to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości i w najbliższym czasie będzie możliwe rozpoczęcie kolejnych istotnych dla mieszkańców naszej gminy inwestycji.

Wójt Gminy

Grzegorz Fabiszewski