Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Święto Honorowego Dawstwa Krwi i 100-lecia obchodów PCK

We wtorek 10 grudnia 2019 roku Honorowi Krwiodawcy zrzeszeni w Klubie HDK PCK przy ZG ZOSP RP w Łysych obchodzili święto Honorowego Dawstwa Krwi i 100-lecia obchodów PCK.

Na sali konferencyjnej Urzędu Gminy Łyse zebrali się członkowie Klubu z Wójtem Gminy Łyse – Grzegorzem Fabiszewskim, przedstawiciele Oddziału Rejonowego PCK w Ostrołęce oraz Punktu Krwiodawstwa w Ostrołęce i organizacji wspierających działalność Klubu.

Uroczystość rozpoczął Prezes Klubu  HDK PCK przy ZG ZOSP RP w Łysych Jarosław Frydrych, dziękując wszystkim członkom za przyjęcie zaproszenia i uczestniczenie w pierwszym tego typu spotkaniu od chwili założenia klubu.

Następnie wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych dawców krwi:
•    Odznaka Honorowy Dawca Krwi „ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU” dla 4 osób,
•    Medal „STULECIA PCK”  - 11 odznaczeń
•    ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI I STOPNIA – 1 osoba
•    ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI II STOPNIA – 1 osoba
•    ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI III STOPNIA – 1 osoba
•    Nagroda rzeczowa za oddanie powyżej 54 litrów krwi ufundowana przez Wójta Gminy Łyse  – 1 osoba
•    Nagroda rzeczowa za oddanie powyżej 38 litrów krwi ufundowana przez Wójta Gminy Łyse  – 2 osoby
•    Certyfikaty Honorowego Dawcy Krwi nadany przez Wójta Gminy Łyse – 11 osób.

Dar krwi to dar życia i zdrowia. Krwiodawcy z Klubu HDK przy ZG ZOSP RP w Łysych z pewnością uratowali niejedno ludzkie zdrowie i życie dzieląc się cząstką siebie. Są to wielcy, a zarazem skromni bohaterowie, gotowi bezinteresownie nieść pomoc ludziom potrzebującym tego drogocennego leku – daru serca człowieka dla człowieka. Obecnie klub skupia ponad 160 takich bohaterów, którzy w ciągu 12 lat oddali prawie 1.480 litrów krwi.

Idea założenia Klubu zrodziła się na listopadowym posiedzeniu Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łysych w 2006 roku. Z propozycją założenia Klubu HDK wystąpił ówczesny Prezes ZG ZOSP RP w Łysych - Andrzej Deptuła. Propozycję, a zarazem wyzwanie przyjęto jednogłośnie.  W dniu 27 kwietnia 2007 roku strażacy z OSP Łyse i OSP Lipniki na zebraniu założycielskim wybrali pierwszy Zarząd Klubu. Prezesem został Jarosław Frydrych, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego, Zastępcą został Andrzej Deptuła, a skład zarządu uzupełnili: Agata Pisiak, Teresa Morawska i Stanisław Kowalczyk. Od tamtej chwili rozpoczęła się ciężka praca związana z promocją i rozpropagowaniem honorowego dawstwa krwi wśród lokalnego społeczeństwa. Klub zrzeszył mieszkańców Gminy Łyse i okolic, w szczególności strażaków ochotników.

Pierwsza akcja zbiorowego oddawania krwi odbyła się 30 czerwca 2007 roku z wynikiem 26,1 litra krwi oddanej przez 58 dawców. Od tego czasu akcje organizowane są systematycznie, co trzy miesiące. Wraz z początkiem 2008 roku Klub rozpoczął współpracę z młodzieżą Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych. Dzięki przychylności Dyrekcji oraz Rady Pedagogicznej młodzież została uświadomiona, jak ważne jest oddawanie krwi oraz jak ogromne jest jej znaczenie w procesie leczenia chorych ludzi. W 2010 roku młodzież z ZSP w Łysych została zwycięzcą konkursu „Młoda Krew Ratuje Życie” przeprowadzonego przez Oddział Rejonowy PCK w Ostrołęce. W kolejnych latach 2011-2014 uczniowie Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych zajmowali 2 miejsce, w 2015 roku – 3 miejsce, a w 2016 roku 4 miejsce. Młodzi ludzie promują w ten sposób swoją szkołę, gminę, a zarazem pomagają ludziom chorym, potrzebującym tego drogocennego leku.

W roku 2010,  2012, 2015, 2016, 2017 i 2018  członkowie Klubu oddali najwięcej krwi wśród klubów honorowych dawców krwi działających w powiecie ostrołęckim. Rok 2017 był rokiem szczególnym dla Klubu, gdyż obchodził 10-lecie swojej działalności i z tej okazji został ufundowany oraz uroczyście nadany sztandar Klubu – najwyższa forma wyróżnienia oraz odznaka „ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI III STOPNIA”. W 2018 roku Klub został uhonorowany medalem „PRO MASOVIA” – najwyższym odznaczeniem nadawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Odznaką Honorową Kapituły PCK IV STOPNIA. W 2019 roku Klub otrzymał medal 100-lecia PCK.

Warto podkreślić, że z  każdym rokiem Klub wzbogaca się o nowych członków, którzy nie dla rozgłosu, lecz szczytnej idei towarzyszącej działalności Klubu, oddają cząstkę siebie.

Podsumowaniem grudniowego zebrania był wybór nowego Zarządu Klubu. Zgodnie z regulaminem PSC w skład Zarządu na kolejną kadencję 4 lat wybrani zostali:
Prezes Zarządu - Jarosław Frydrych
Zastępca Prezesa  - Dariusz Puławski
Skarbnik - Małgorzata Ciężar
Sekretarz - Marzena Krystkowicz
oraz członkowie: Wojciech Kaczmarczyk, Adam Chrzanowski, Adam Pisiak i Sławomir Łukasik.

W skład komisji rewizyjnej wybrani zostali:
Przewodniczący – Marek Dymarczyk
Sekretarz – Monika Duda
Członek – Anna Kadelska.