Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Daj z siebie wszystko! A nawet jeszcze więcej!!!

Spotkanie z Krzysztofem Hołowczycem w ZSP w Łysych  29.10.2019.

Zwykły październikowy wtorek dostarczył wielu wrażeń uczestnikom spotkania z cyklu "Opowiem Wam o..." w Zespole Szkół Powiatowych w Łysych. Gościem szkoły oraz Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Stowarzyszenia "Czas na Kulturę" był najbardziej znany i utytułowany polski kierowca rajdowy - Krzysztof Hołowczyc.

Widzowie dowiedzieli się, że "Hołek" od zawsze chciał być sportowcem i konsekwentnie do tego dążył. Próbował swoich sił w siatkówce i lekkiej atletyce, ale ostatecznie zakochał się w motosporcie i został kierowcą rajdowym. Już jako siedmiolatek "dobrze się zapowiadał" i rwał się za kierownicę.  Wysiłki małego Krzysia doceniał ojciec, który widział potencjał syna i pozwalał mu się rozwijać. Szesnastoletni "Hołek" zdobył prawo jazdy i od tego momentu z autem się nie rozstaje.

"Hołek" od trzydziestu lat dostarcza Polakom sportowych wzruszeń. Jest sportowcem bardzo aktywnym - jeśli tylko zdrowie pozwala, uczestniczy we wszystkich ważnych imprezach samochodowych. Wygrywał Rajd Polski, Rajd Baja Poland, Rajd Kormoran, Rajd Barbórki i wiele innych. Kilka razy został rajdowym mistrzem Polski, cieszy się też tytułem mistrza Europy. Od 2005 startował dziesięciokrotnie w najbardziej znanej i najtrudniejszej rywalizacji kierowców - w Rajdzie Dakar. Cztery lata temu, wraz z pilotem Xavierem Panseri, wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Dakaru.

O zmaganiach z pustynią, zawodną techniką i słabościami ludzkiego organizmu napisał dwie książki o wiele mówiących tytułach "Piekło Dakaru" i "Piekło Dakaru. Na podium". Warto przeczytać i poznać bliżej te niesamowite historie.

Krzysztof Hołowczyc to człowiek z ogromną pasją, co było słychać w każdym słowie, jakie padło ze szkolnej sceny. Sam siebie nazywa perfekcjonistą, trudnym do zniesienia dla współpracowników i rodziny. Jego sportowym celem zawsze jest "środkowe miejsce na podium" -  inne  pozostawiają niedosyt i prowokują do podjęcia kolejnej próby.

Sukcesy sportowe rajdowca, to - jak sam mówi - w dużej mierze ciężka praca, samodyscyplina i wytrwałość w dążeniu do celu. Kluczem do zwycięstwa jest umiejętność podniesienia się z porażki oraz "wyciśnięcia" z siebie jak najwięcej. Mistrz udzielił młodej publiczności pewnej rady, której sam od lat, z doskonałym skutkiem, przestrzega: "Kiedy nie wiesz co zrobić - wciśnij gaz!" czyli daj z siebie wszystko, postaraj się bardziej! Efekty przyjdą!

Krzysztof Hołowczyc udziela się też społecznie - bierze chętnie udział w akcjach charytatywnych i kampaniach społecznych, a kilka lat temu założył fundację Kierowca Bezpieczny. Fundacja działa na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. Na stronie organizacji znajdziemy wiele ciekawych materiałów i informacji o jej działaniach i wartych uwagi wydarzeniach, związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

W życiu prywatnym od urodzenia mieszkaniec Olsztyna, szczęśliwy mąż i ojciec trzech córek, z których najmłodsza - Tosia, towarzyszyła Tacie w Łysych. W swojej opowieści nieraz przywoływał bliskich i czuło się, że rodzina jest dla Niego niezwykle ważna. 

Bez dwóch zdań - za sprawą wizyty Hołowczyca - październikowy  wtorek stał się kolejnym niezwykłym dniem w historii szkoły. Wspaniale było poznać Mistrza i na żywo posłuchać jego wyjątkowego głosu! Dziękujemy "Hołkowi" za tę możliwość i za fascynującą opowieść o Jego życiu!

Impreza w Łysych, oprócz spotkania z wyjątkowym Gościem, miała też cel charytatywny - wsparcie leczenia i rehabilitacji ośmioletniej Natalki Kozon. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do zbiórki prowadzonej podczas spotkania. Pamiętajcie - dobro powraca!

Widzowie wzięli również udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym, zorganizowanym przez WORD w Ostrołęce, a główną nagrodą był piękny rower rozlosowany wśród publiczności.

Podziękowania również dla tych, którzy włożyli swój czas i serce w to wspaniałe przedsięwzięcie oraz  dla Starostwa Powiatowego w Ostrołęce za finansowe wsparcie wydarzenia. Wyrazy wdzięczności również dla Dariusza Puławskiego z GOKSiR-u  w Łysych za nagłośnienie sali i dla Karoliny Pliszki za piękny wstęp wokalny do imprezy.

 

 

Krzysztof Hołowczyc na spotkaniu z dziećmi i młodzieżą w ZSP w Łysych

 

 

Autor: ZSP w Łysych