Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Promocja książki Pana Zdzisława Frydrycha pt.: „DRÓŻKAMI HISTORII, LEGEND I POEZJI”

W piątek 16 listopada 2018 r. w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Lipnikach odbyła się promocja książki Pana Zdzisława Frydrycha - wybitnego twórcy ludowego, oddanego społecznika, znakomitego znawcy tradycji i kultury ziemi kurpiowskiej oraz człowieka ogromnie zasłużonego dla rozwoju i promocji Gminy Łyse.

Opracowanie wydane przez Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Łysych oraz Związek Kurpiów stanowi swoiste podsumowanie twórczości osoby wyjątkowej i bardzo oddanej dla Kurpiowszczyzny. Książka zawiera między innymi dzieje powstania wsi Lipniki i Parafii Rzymskokatolickiej w Lipnikach, biogramy księży związanych z parafią Lipniki i ich wkład pracy wniesiony w budowę kościoła w Lipnikach od 1838 roku do 2018 r., legendy, fraszki oraz wiersze związane zarówno z samą miejscowością Lipniki, jak i całym terenem Puszczy Szkwiańskiej. Opisany został tu również trudny proces reaktywowania (odrodzenia) tradycyjnej kurpiowskiej palmy wielkanocnej w latach 1969-1994.

Poezja pisana przez Pana Zdzisława dotyczy w głównej mierze Małej Ojczyzny autora (miejscowość Lipniki), a także Gminy Łyse, czyli ważnej części Kurpiowszczyzny. Jego twórczość oparta jest o historię, kulturę tradycję i obyczaje mieszkańców Lipnik, jak i całego regionu Kurpi. W wierszach i tekstach utworów pojawia się niezwykle ważny dla naszego regionu wątek związany z historią konkursu na palmę kurpiowską. W książce opublikowane zostały również legendy i podania, biografie osób zasłużonych dla miejscowości Lipniki, w tym również osoby wielce zasłużonej w kultywowaniu zwyczajów związanych z palmą kurpiowską oraz strojem kurpiowskim – księdza Eugeniusza Sierbińskiego.

Książka powstała pod redakcją Pani Iwona Choroszewska-Zyśk – redaktor naczelnej magazynu „Kurpie” wydawanego przez Związek Kurpiów. Publikacja została zilustrowana wieloma zdjęciami, związanymi z historią i kulturą Gminy Łyse. Większość zawartych w opracowaniu zdjęć nie zostało dotąd opublikowanych, stąd ich ogromna wartość. Dodatkowo, w celu podniesienia atrakcyjności, książka została zilustrowana rysunkami Pani Haliny Kruszewskiej.

Publikacja dostępna jest na stronie: gminalyse.pl w zakładce Twórczość ludowa -> Publikacje

http://gminalyse.pl/p,105,publikacje

Zadanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.